HAKKIMIZDA

Türkiye'de Nissan 

Türkiye, Nissan Otomotiv A.Ş. ile 1993 yılının Aralık ayında tanıştı. Şirket, 150 milyar dolarlık cirosu ve 400 yıllık tarihiyle Japonya'nın en büyük kuruluşlarından Sumitomo ile Çukurova Grubu'nun ortaklığı sonucunda kuruldu. Türkiye pazarına 17 yıldır üstün otomobiller sunan bu büyük ortaklıkta, Sumitomo Grubu'nun %99.30, Çukurova Grubu'nun ise % 0.70 oranında payı bulunuyor.
 
Nissan, Türkiye pazarında rakiplerinden, global üstünlüğü ve deneyimiyle ayrılıyor. Kuzey Amerika, İspanya ve İngiltere'deki araştırma ve geliştirme merkezlerinde otomobiller için ileri teknolojiler yaratan şirket, Türk tüketicilerine daha üstün araçlar sunma konusunda da bu çalışmalardan faydalanıyor.
Türkiye'de 41 bayisi ile hizmet veren NISSAN OTOMOTİV A.Ş, her geçen gün gelişen dinamik ve modern organizasyonuyla Türk otomotiv endüstrisine değer katmaktadır.
 
Türkiye'de hali hazırda satışa sunulan Nissan modelleri Micra, Note, Juke, Qashqai, Qashqai+2, X-Trail ve Navara'dır. Kuruluş tarihinden itibaren ivmelenmesini sürdüren, Nissan Otomotiv, 2011 yılında 20,000 adedin üzerinde bir satış başarısını yakalamış, başarılı satış grafiğini 2012 yılında da devam ettirmektedir.


Dünyada Nissan

Nissan, 26 Aralık 1933 tarihinde Japonya'nın Yokohoma kentinde kuruldu. Adı, 1934 yılında Nissan Motor Co. Ltd. olarak değiştirilen şirket, şu anda müşteri mutluluğu ve memnuniyetini ön planda tutan ve tüm ihtiyaçlara cevap vermeyi amaçlayan bir hizmet anlayışı ile dünyanın 5 kıtasında çevreyi koruma prensibine bağlı kalarak üretim yapıyor.
 
Kuzey Amerika, Avrupa, Japonya ve denizaşırı ülkeler olmak üzere 4 ana bölgede yapılanmış olan Nissan, Avrupa'ya araç ihracına 1962 yılında başladı. 1983'te Terrano II, Vanette Cargo ve günümüzde Navara ve Pathfinder üretiminin gerçekleştiği Nissan Motor İberica, İspanya'da üretime geçti. 1984 yılında, Nissan'ın bir diğer fabrikası, Nissan Motor Manufacturing İngiltere kuruldu. Bu fabrika aynı zamanda, geniş bir kullanıcı kitlesine hitap eden Primera ve Micra modellerinin de üretildiği yerdi. Bugün ise Note, Juke ve Qashqai modellerinin tümü Sunderland'de üretilmektedir. 1993'te, şirket Avrupa'daki varlığının 60. yılını kutlarken, İngiltere'de üretilen Micra yılın en iyi otomobili ödülünü aldı. Micra, 1995'te Avustralya'ya ihraç edilmeye başlandı. 1996 yılına gelindiğinde, Nissan'ın yurtdışı üretim merkezlerindeki toplam üretimi 10 milyonu geçmişti. Nissan'ın Çin ve Hindistan’da yer alan üretim tesislerinde de hem yerel pazar hemde yurt dışına ihraç edilen modeller üretilmektedir.
 
Günümüzde Note, Juke ve Qashqai modellerinin üretiminin gerçekleştiği İngiltere'deki Sunderland fabrikası, üretim verimliliği bakımından geçtiğimiz yıllarda sayısız ödül alarak "Avrupa'nın en verimli fabrikası" seçilmiştir. Sunderland Nissan'ın 2007 yılından beri yeni Crossover ürünü olan Qashqai ve küçük kompakt cross over Juke'un da üretim merkezidir. Qashqai, 2003 yılında Londra'da faaliyete başlayan Nissan Dizayn Merkezi'nin ürünüdür. Bir Japon markası olan Nissan'ın Avrupa'daki bu tasarım üssü, firmanın global anlamda gelişmeye verdiği önemin bir göstergesidir.
 
Japonya'nın en önemli otomotiv şirketlerinden biri olan Nissan, yıllık 4,8 milyon araç üretimiyle aynı zamanda dünyanın sayılı otomobil üreticilerinden biri olarak bilinmektedir. Nissan, günümüzde yeni motor teknolojilerinin tasarlanması, çevre dostu araç üretimi ve güvenlik konularındaki üstünlüğüyle, 2000'li yılların güçlü üreticisi olma yolunda büyük adımlar atmaktadır. Bunun en büyük örneği ise sınıfının en yüksek güvenlik skorunu yakalayan ve %95'i geri dönüşümlü malzemelerden üretilen Qashqai'dir. Piyasaya sürdüğü yeni araçlarıyla farklı zevk ve anlayışa hitap eden Nissan, artık tüm enerjisini estetik ve teknolojiyi otomobilin yeni çağına taşımak için çalışmaktadır.


SHIFT_the way you move

Shift_ Sıradanlıktan, günlük hayatın sıkıntılarından, katı kurallarından kurtulun... Nissan kullanmakla günlük yaşamın farklı zevkleri ile tanışın... Günlük hayat bir çok fırsatlar ve hatırlanmaya değer güzel tecrübelerle doludur. Bir Nissan otomobili kullanmak size sıradışı bir otomobil kullanmanın dışına götürüyor. Bir Nissan kullanmanın duygusal cazibesine katılın. Unutmayın sizinle onun arasında sıradanlıktan ve tekdüzelikten daha farklı bir ilişki var. Deneyin ve hissedin... Herkesin gittiği yoldan gitmek istemeyenlere... NISSAN
 
Bu nedenle Nissan, tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamanın ötesine geçerek, beklentiler üzerinde çalışmaya başlamıştır. Tasarım konusunda cesur ve fikir dolu bir anlayış tercih edilmiştir. Buna göre Nissan'ın tasarımları, alışılagelmiş otomobil anlayışının çok daha dışına çıkan ve tüketiciyle birebir ilişki kurabilen araçlar yaratmaya yönelmiştir. Burada ulaşılmak istenen nokta, sürücüye "Benim Otomobilim" dedirtecek güçlü ve karakteristik tasarımlar yaratmak ve bu alanda kendi standartlarını belirlemekti. Modellere yansıyan bu tasarım felsefesi elbette ki kendine has hayran kitleleri oluşturmakta. Nissan'ın farklı müşteri profillerine seslenen Micra, Note, Juke, Qashqai, X-Trail ve Navara gibi araçları; yeni, cesur ve akıl dolu tasarımlarıyla ne istediğini bilen kişiler tarafından çok geçmeden hak ettikleri ilgiyi gördüler.
Nissan global anlamda büyümesini 2000'li yıllarda hızla sürdürmektedir.
 
2003 yılında Amerika Mississippi' de yeni bir fabrika, yine Rusya'da yeni bir satış firmasının açılışı, 2004 yılında Tayland'da yatırımların genişletilmesi, 2005 yılında Pakistan pazarına girilmesi, Ukrayna'da yeni bir satış firmasının kurulması, Çin'de üretim aşamasına geçilmesi, Nissan için önemli adımlardır. Çin’de yerel otomobil üreticisi Dongfeng ile yapılan ortaklık ile Nissan marka araçların üretilmesi ardından Hindistan yatırımı ve yeni Micra'nın Hindistan'da üretilmesi Nissan'ın son global yatırımlarındandır.